ویژگی ها و اهداف مجمع

ویژگی ها و اهداف مجمع

تجارت الکترونیک در حال تصاحب سهم روزافزونی از تجارت در سرتاسر جهان است. براساس گزارش ها و منابع، سهم تجارت الکترونیک از خرده فروشی در سال ۲۰۱۴ در قاره آسیا و اقیانوسیه  %۲/۸ ، در اروپای غربی %۶/۷ و در آمریکای شمالی %۶/۳ بوده و پیش بینی شده است که این ارقام در سال ۲۰۱۸به ترتیب به ۱۸%، ۱۰% و ۹% خواهند رسید. با این حال، داستان جدیدی در حال شکل گیری است: ظهور تجارت الکترونیک فرا مرزی.

بسیاری از شرکت های سنتی جای خود را به شرکت های مبتنی بر تجارت الکترونیک داده اند زیرا شرکت های سنتی قادر به تدوین راهبردهای آنلاین داخلی نیستند. از سوی دیگر، شرکت های مذکورنباید بازار بین الملل را نادیده بگیرند و این امر مستلزم تلاشی سخت در جهت دستیابی به تجارت الکترونیک فرا مرزی است.

از سوی دیگر، تعاملات در سطح جهانی به سرعت در حال توسعه و تعمیق است.امروزه بیش از ۳ میلیارد نفر به اینترنت دسترسی دارند. تخمین زده می شود که در سال۲۰۲۰، این تعداد مشترک اینترنت به عددی بالغ بر ۴ تا ۷٫۵ میلیارد نفر افزایش یابد.حتی با در نظر گرفتن حداقل چهار میلیارد مشترک، شاهد آن خواهیم بود که رشد نفوذ ۳۳درصدی به همراه حداقل رشد فردی منجر به تحولی شگرف در این زمینه خواهد شد. نتایج یک گزارش جدید در این خصوص نشان می دهد که بازار جهانی تجارت الکترونیک فرا مرزی درحوزه محصولات مشتری محور به بیش از ۱ تریلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهدیافت.

اگرچه سخن گفتن در خصوص تاثیرات تجارت الکترونیک فرا مرزی کار دشواری است اما یقینا می توان ادعا کرد که این تاثیرگذاری، عمیق و قابل توجه خواهد بود.

با توجه به گسترش جهانی تجارت الکترونیک از یک سو وپتانسیل های موجود در بازار ایران اهداف اولین مجمع جهانی تجارت الکترونیک به شرح زیر می باشد:

 

  • انتقال دستاوردها و تجربیات علمی و کاربردی در حوزه های کلیدی تجارت الکترونیک
  • آشنایی مدیران و کارشناسان سازمان ها و شرکت ها با روش ها و تکنولوژی های موثر و موفق
  • ایجاد بستری برای تعامل سازنده میان مدیران و فعالان اقتصادی در سطح دنیا
  • ایجاد فرصت مناسب برای بهره مندی مدیران و فعالان اقتصادی و صنعتی ازمشاوره مدیران و مشاوران برجسته بین المللی
  • فراهم سازی فرصت همکاری های مشترک میان سازمان ها و شرکت های فعال درزمینه تجارت الکترونیک
  • ارتقاء سطح علمی و مهارتی مدیران و فعالان اقتصادی و صنعتی